Kalkulator GKI

Wprowadzenie

O indeksie GK pisał Dawid na swoim blogu w 2016-2017.

Ratio stężenia glukozy do ketonów we krwi jest narzędziem z pogranicza diagnostyki klinicznej i/lub szpitalnej – pierwsze zastosowania GKI wypłynęły przede wszystkim z badań związanych z zastosowaniem stanu ketozy w chorobach nowotworowych. Im niższą wartość wskazuje GKI, tym głębiej w ketozie znajduje się dany organizm, to znaczy – tym mniej polega na glukozie i tym silniej na ketonach, a to może (oczywiście nie zawsze) wpływać na rokowanie.

W obliczeniach ważne jest jednak to, by używać tych samych jednostek dla glukozy i ketonów. Na rynku operujemy w dwóch jednostkach – są to albo mg/dl albo mmol/l – dlatego wzbogaciliśmy nasz kalkulator GKI o wybór jednostek w zależności od sprzętu, jakiego używacie.

W sekcji dodatkowe uwagi zawarliśmy ważne informacje o obliczaniu i używaniu GKI.

Kalkulator

Jak liczymy dane?

Glucose Ketone Index

= [Glucose (mg/dL)]/18.016 (g∗dL/mol)/[Ketone (mM)]

Wpisz dane

 

Twój wynik

Twój indeks GKI

Dodatkowe uwagi

Poniżej 2.0 = stan głębokiej ketozy w ujęciu metabolicznym

Powyżej 2.0 = stan płytkiej ketozy w ujęciu metabolicznym

Ograniczenia GKI = oprócz samych rozbieżności w definicjach w literaturze, dysregulacja gospodarki glukozowej (na przykład silna hipoglikemia), czy spożycie ketonów egzogennych może wyraźnie wpływać na wynik GKI i dawać fałszywy obraz, dlatego zalecamy wysoką ostrożność przy używaniu GKI do oceniania prowadzenia, kompozycji, czy jakości diety keto. 

Dla kogo? Na pewno nie dla osób zdrowych! GKI pochodzi ze szpitala nie bez powodu! Osobę zdrową powinien przede wszystkim interesować indeks gęstości odżywczej, zdrowego rozsądku, aktywności fizycznej, czy dbania o sen i oczywiście efektywność diety, czyli to, czy przynosi założone efekty (np. redukcję tkanki tłuszczowej). GKI zostawiamy dla ludzi, którzy naprawdę potrzebują klinicznego podejścia (nie tylko) do ketozy.